Heroji našeg doba: O socijalnoj pravdi i borbi za bolji položaj žena
10/02/2025 09:56|Autor: office@newpressproduction.com|Pregleda: 1600 |
|


Humanitarni rad i ekonomsko osnaživanje žena na Kosovu i dalje predstavljaju ključne izazove koji iz godine u godinu postaju sve izraženiji, smatraju Ljiljana Perović iz neformalnog udruženja „Složni humanitarci“ i Gordana Đorić iz Udruženja poslovnih žena „Avenija“. One ističu da institucije i političari često ne ispunjavaju obećanja data građanima, naročito kada je reč o socijalno ugroženim grupama i ženama. Prema njihovim rečima, političari se obično pojavljuju u humanitarnim akcijama samo pred izbore, dok konkretna rešenja izostaju. Zbog toga, kako navode, neophodna je sistemska promena i veća institucionalna podrška, jer bez trajnih mera problemi će se nastaviti.

 

Ljiljana Perović, koja je već 18 godina posvećena humanitarnom radu, ističe da je to istovremeno i period postojanja njenog neformalnog udruženja „Složni humanitarci“, koje okuplja oko 40 volontera širom Kosova i pomaže socijalno ugroženima. Tokom godina, organizacija je pružila pomoć brojnim porodicama i pojedincima, a, prema njenim rečima, situacija postaje sve teža. Broj ljudi kojima je potrebna pomoć neprestano raste, a mnogi od njih žive u uslovima koji su nedostojni čoveka u 21. veku.

 

"Izviru prosto slučajevi katastrofalni iz dana u dan, nedeljno pronalazimo porodice, verujte, porodice koje nemaju ni za hleb", rekla je Ljiljana Perović.

Udruženje poslovnih žena „Avenija“ ove godine obeležava 25 godina uspešnog rada, tokom kojih je kroz različite obuke prošlo više od 2000 žena, koje su stekle znanja o ekonomskom osnaživanju i pokretanju sopstvenog biznisa. Ipak, kako je naglasila Gordana Đorić, uslovi za žene u srpskim sredinama na Kosovu i dalje su izuzetno teški, posebno kada je reč o preduzetništvu. Pokretanje i održavanje biznisa u takvim okolnostima predstavlja ogroman izazov, ali, prema njenim rečima, žene danas ipak imaju više mogućnosti nego ranije.

 

"Tada je bilo jako teško, bilo je malo žena koje su bile na čelu nekih firmi, ali kasnije je bilo pravo zadovoljstvo raditi kada muškarci steknu neko poverenje u tebe kao nekog ozbiljnog partnera, u koga mogu da imaju poverenje i koji je stručan za mnoge stvari. Nikada nije bilo lako, jer i kada stičete nova poznanstva, uvek je bilo nepoverenja prema vama – jer, bože moj, to je žena, da li će ona moći to da odradi? A to je i dan-danas prisutno. Samo ako ste uporni, znate šta hoćete i pravi ste profesionalac, sigurna sam da ćete uvek biti na vrhu. Vidite i sami koliko uspešnih žena imamo", navela je Gordana Đorić.

 

 

Obe sagovornice slažu se da institucije i političari često ne ispunjavaju obećanja data građanima, naročito kada je reč o socijalno ugroženima i ženama. Predizborna obećanja ostaju samo reči, a nakon što izbori prođu, problemi građana ponovo bivaju zanemareni. Prema njihovim rečima posebno je poražavajuće što se političari često pojavljuju u humanitarnim akcijama samo kada im je potrebna podrška birača, dok konkretna i dugoročna rešenja izostaju.

 

"Godinama slušamo razna obećanja, ali nažalost, kada prođu, na primer, izbori, nema ništa od njih, nego su opet važni samo njihovi interesi (političara), a narod ispašta i dalje. Meni je poražavajuće da neko tokom kampanje ide i obećava pomoć, pomaže ljudima. Zašto vi to niste radili četiri godine? Zašto tada niste pokazali humanost? Zašto tada niste gledali da tim ljudima rešite problem, jer ste bili u obavezi?" – navela je Đorićeva.

 

"Gledam i iz mog ugla – kada odlazim na teren sa ekipom i slušam te ljude, šta kažu, kako su im ovi ili oni obećali ovo ili ono... To je tragično. Kada dođu te posete, kada treba da se obavi to slikanje – i ništa. Svi ih brzo zaborave", rekla je Ljiljana Perović.

 

Pored tema humanitarnog rada i ekonomskog osnaživanja žena, sagovornice su se u emisiji Heroji našeg doba osvrnule i na aktuelna društvena pitanja, uključujući studentske proteste u centralnoj Srbiji i Severnoj Mitrovici. Istakle su da u potpunosti podržavaju studente u njihovoj borbi za bolje i pravednije društvo, oslobođeno korupcije i straha.

 

 


Komentari posetilaca