Jelena Marković: Medijska pismenost ključ za borbu protiv dezinformacija
30/12/2024 15:48|Autor: office@newpressproduction.com|Pregleda: 286 |
|


Razvijanje kritičkog mišljenja i sposobnosti prepoznavanja dezinformacija ključ je za jačanje otpornosti građana na manipulativne sadržaje, poručila je Jelena Marković, novinarka i sekretarka Udruženja novinara Srbije na Kosovu.

Ona je u podcastu „Glas Kosova” govorila o značaju medijske pismenosti u vremenu kada se dezinformacije šire brže nego ikad.

„Medijska pismenost označavca prepoznavanje sadržaja i razlikovanje onih koji su istina i onih koji su dezinformacija ili laž. Važno je razvijati kritičko mišljenje prema sadržajima do kojih dolazimo, to znači da moramo razvijati sami sposobnost da oblikujemo ionformacije kako bismo na taj način stvorili mišljenje i sud prema onome što dobijamo posredstvom medija. Moram da kažem da u eri internet i protoka i informacija sve više nailazimo na lažne vest ii šteten sadržaje. Kako bi razlikovali vest o donoga šot nije vest važno je razvijati meidjsku pismenost”, rekla je Markovićeva.

Ona poručuje građanima da budu  kritični prema izvorima informacija, uvek proveravajunjihov kredibilitet i motive, kako bi izbegli da postanu žrtva dezinformacija.

“Prvi korak je da proverimo ko nam saopštava informacije na društvenim medijima, internetu ili uopšte u tradicionalnim medijima koje pratimo. Dakle, ko je izvor informacije. Zatim razmislimo zašto nam je to neko saopštio. Provera izvora informacija je pola odrađenog posla prilikom provere istinitosti objavljene informacije. Kada govorimo o sumnji, ona je prosto prirodna i moramo da imamo tu dozu sumnje. Jedini cilj sumnje je da ne nasednemo na neku dezinformaciju”.

Markovićeva naglašava ulogu medija u ovoj borbi, ističući da je zadatak novinara ne samo da profesionalno i etički obavljaju svoj posao, već i da edukuju publiku.

„Kao što smo nekada imali misionare pismenosti, mi danas (novinari) moramo biti misionari medijske pismenosti. Živimo u vremenima kada će medijska pismenost biti važna koliko i funkcionalna pismenost, tako da je to nova misija opismenjavanja kojoj svedočimo. Uloga novinara je velika. Pred nama je vrlo kompleksan zadatak, koji nije ni malo lak, ali moramo adekvatno odgovoriti na taj izazov. Najpre tako što ćemo nastaviti da profesionalno radimo svoj posao u skladu sa etičkim standardima i zadržavajući profesionalnost naše profesije. Zatim, konstantno ukazujući – evo i na ovaj način – na porast i širenje dezinformacija, navela je ona.Uz poštovanje etike i profesionalnih standarda, imamo obavezu da građanima ukazujemo na manipulacije i dezinformacije“, izjavila je Jelena Marković.

Govoreći o društvenim mrežama, Markovićeva je upozorila na lako širenje dezinformacija zbog činjenice “da svako može da napiše šta god želi, a da za to ne snosi nikakve posledice”.

“Iako su društvene mreže prvobitno bile zamišljene i predstavljene kao savremeni oblik komunikacije i kao sredstvo pomoću kojeg će se informacije brže širiti i omogućiti međusobnu interakciju, ubrzo se shvatilo da postaju pogodno tlo za širenje dezinformacija. Danas su društvene mreže sve popularnije za prenos vesti i informacija. Dostupne su svima, ali, kao što sam rekla, postale su pogodno tlo za širenje dezinformacija. Negde smatram da ne postoji jasna granica između onoga ko kreira sadržaj i onoga ko je konzument tog sadržaja.

Danas nisu samo novinari ti koji kreiraju medijski sadržaj – imamo i građansko novinarstvo, koje je u velikom porastu. Moram da kažem da novinar ima odgovornost za ono što plasira i objavljuje, ali postoji i druga strana: šire se informacije bez preuzimanja odgovornosti za njih. U tom smislu, treba biti vrlo oprezan”, dodala je.

Kao pozitivan primer rada na jačanju medijske pismenosti, istakla je projekte Udruženja novinara Srbije, među kojima su radionice za srednjoškolce na Kosovu.

„Udruženje novinara Srbije organizovalo je pet radionica o medijskoj pismenosti za učenike srednjih škola. Obuhvatili smo osam škola, a na radionicama je učestvovalo više od 170 mladih ovde na Kosovu. To je bila, da kažem, neka uvodna faza u ono što ćemo raditi u narednom periodu, jer Udruženje ovo pitanje prepoznaje kao veoma važno. Ono što mogu da kažem jeste da smo dobili povratne informacije – učenici su pokazali razumevanje i shvatili da su ove edukacije neophodne. Naš cilj je da proširimo edukaciju na sve generacije“, rekla je.

Markovićeva je zaključila da je odgovornost za unapređenje medijske pismenosti na celokupnom društvu, uključujući obrazovni sistem, civilni sektor, institucije i same građane.

„Samo zajedničkim naporima možemo da smanjimo uticaj dezinformacija i jačamo kritičku svest u društvu“, poručila je Jelena Marković u podkastu “Glas Kosova”.

 

 

 

 


Komentari posetilaca