KoSSev, 19.01.2022. - Mileta Pitulić iz Zvečana i ove godine je prvi doplivao do Časnog krsta na gazivodskom jezeru.
Ovo je njegovo sedmo učešće na manifestaciji, a peta pobeda.
„Za mene i većinu drugara ovo je takmičenje i borba za krst, koji će nas voditi dalje u životu“, kazao je Pitulić.
Među plivačima na gazivodskom jezeru, danas su se našla i dvojica učesnika sa centralnog Kosova, odnosno iz Gračanice, Nemanja Mihajlović koji pliva već treću godinu i Marko Dimitrijević, koji za Časni krst pliva čak peti put.
„Iskreno malo zbog vere, malo zbog zdravlja, malo i zbog takmičenja. Svake godine je vreme sve toplije i toplije, ali je voda hladna. Potrudiću se da i sledeće godine učestvujem“, kazao je za naš portal, Mihajlović.
„Nije bitno ko će da pobedi, svi smo mi pobednici u nekoj situaciji. Meni je bitno da ispoštujem veru i praznik“, rekao je Dimitrijević.
Plivanje za Časni krst – običaj koji u srpskom narodu ima dugogodišnju tradiciju, i ovog 19. januara počeo je u 13 časova na jezeru Gazivode. Plivalo se 33 metara što simbolizuje broj godina života Isusa Hrista.
Na obali kod gazivodske brane plivalo je više desetina učesnika, među kojima i nekoliko devojaka.
Danas je plivače blagoslovio iguman Crne Reke, otac Andrej, koji je kazao „da je potrebno da svako danas pronađe svoj krst i da se bori za njega“.
On je podsetio i na to da je poslednjih godina došlo do obnavljanja ove drevne tradicije.
Na obali kod gazivodske brane bili su prisutni pripadnici Kosovske policije, vojnici KFOR-a, kao i preko sto gledalaca uz same učesnike.
Današnji događaj plivanja za Časni krst obezbeđivala je ekipa Hitne pomoći i spasilačka ekipa, sa roniocima.
Plivalo se danas i u gnjilanskom kraju. Sa druge strane u Gračanici ove godine, zbog loše epidemiološke situacije, manifestacija plivanja je izostala.
U više mesta u Srbiji ova verska manifestacija je ove godine otkazana, usled rekordnog broja zaraženih od koronavirusa. A tamo gde se događaj ipak organizuje, u pojedinim gradovima u Srbiji traži se tzv. kovid propusnica. Tradicija plivanja za Časni krst, odnosno potapanja u vodu, održava se i u Crnoj Gori, Republici Srpskoj i Rusiji.