Radio Slobodna Evropa, 06.12.2023. - Obaveze iz sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, uključujući i aneks primene, uvrstiće se i u evropske procese koji se odnose na Kosovo.
U nacrtu zaključaka sa predstojećeg ministarskog sastanka, zatražit će se od Miroslava Lajčaka, specijalnog predstavnika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja, da ažurira dnevni red naredne kosovske Specijalne grupe za normalizaciju kako bi se odrazile obaveze Kosova koje proizilaze iz Sporazuma i njegovog Aneksa za implementaciju.
Ove zaključke, u koje Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid, trebalo bi da usvoje ministri za evropska pitanja na Savetu opštih poslova, koji će biti održan 12. decembra.
Iste zaključke će potom potvrditi i lideri država EU na samitu koji je zakazan za 14. i 15. decembar.
Premijer Kosova Aljbin Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić su u Briselu 27. februara postigli sporazum o putu ka normalizaciji odnosa. Na sastanku održanom 18. marta u Ohridu, usaglašen je aneks primene ovog dogovora.
Sporazumi nisu potpisani jer je to odbio da uradi predsednik Srbije.
Međutim, u tekstu sporazuma iz Ohrida se ističe da strane prihvataju da Sporazum i Aneks za implementaciju postanu sastavni delovi odgovarajućih procesa pridruživanja Kosova i Srbije EU.
Za Srbiju to znači da će obaveze iz ovih sporazuma biti sastavni deo pregovaračkog okvira u procesu članstva.
Kosovo – koje nisu priznale sve države EU te je stoga u zastoju po pitanju procesa evropskih integracija – ove će obaveze imati u okviru Specijalne grupe za normalizaciju u kojoj će se odražavati nove obaveze Kosova koje proizilaze iz Sporazuma i ovog aneksa.
Savet EU će pozdraviti postizanje sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa, ali će izraziti žaljenje zbog nedostatka sprovođenja ovog sporazuma od obeju strana, kao i drugih obaveza koje su na čekanju a koje proizilaze iz dijaloga.
Poziva se Kosovo i Srbija da u potpunosti i bez odlaganja ispoštuju i sprovode ove obaveze.
“Ovo uključuje osnivanje Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom. Savet pozdravlja spremnost Kosova i Srbije da prihvate nacrt statuta koji je stranama predstavio Fasilitator EU, uz razumevanje da je potrebno dalje raditi na ovoj osnovi”, navodi se u nacrtu zaključaka.
Ministri za evropska pitanja pozvaće Kosovo da se uključi u dijalog u dobroj veri i duhu kompromisa kako bi se, bez odlaganja, postigao sveobuhvatan pravno obavezujući sporazum sa Srbijom o normalizaciji odnosa u skladu sa međunarodnim pravom i pravnim tekovinama EU.
Navodi se da ovaj sporazum treba da se bavi svim ključnim otvorenim pitanjima i na taj način doprinese regionalnoj stabilnosti.
“Normalizacija odnosa i sprovođenje njihovih obaveza iz dijaloga su suštinski uslovi na evropskom putu obe strane i obe rizikuju da izgube važne prilike u nedostatku napretka”, poručiće ministri EU.
Savet EU će zaključcima izraziti duboku zabrinutost zbog situacije na severu Kosova, uključujući bezbednost.
Ocenjuje se da je nekoliko jednostranih poteza Kosova i Srbije, kao i kolektivne ostavke kosovskih Srba iz kosovskih institucija i njihov bojkot aprilskih lokalnih izbora na severu Kosova “dodatno povećali tenzije”.
“Savet (EU) najoštrije osuđuje nasilne akte demonstranata kosovskih Srba protiv građana, trupa KFOR-a (Misije NATO-a na Kosovu), organa za sprovođenje zakona i medija 29. maja 2023. Novi lokalni izbori na severu Kosova treba da budu održani što je pre moguće i kosovski Srbi treba da aktivno učestvuju, bez bilo koji preduslov. I kosovski Srbi treba da se vrate u institucije koje su napustili. Ovaj povratak bi trebalo da bude olakšan od strane Kosova i ohrabren od strane Srbije”, navodi se u nacrtu zaključaka, koji će usvojiti evropski ministri na sastanku 12. decembra.
Savet EU će ponoviti da nema opravdanja za nasilje i u tom smislu će se dokumentom “oštro osuditi” nasilni napad na Policiju Kosova 24. septembra 2023. u selu Banjska.
Kosovu i Srbiji se poručuje da nastave sa stalnim naporima za deeskalaciju, da se uzdrže od jednostranih i provokativnih akcija, koje bi mogle da dovedu do tenzija, nasilja, te da zaustave retoriku koja izaziva podele.
Podvlači se upozorenje da će neuspeh u deeskalaciji tenzija imati posljedice.
“EU je spremna da proceni dalje mere i prema Srbiji i prema Kosovu, ako bude potrebno”, poručuje se u nacrtu zaključaka.