I pored brojnih izazova sa kojima se pripadnici nevećinskih zajednica suočavaju kad u pitanju ostvarivanje jezičkih prava, postoje i primeri koji pokazuju da je dosledna primena Zakona o upotrebi jezika ipak moguća.
Ovog puta predstavljamo instituciju koja se izdvaja kao pozitivan primer – instituciju Ombudsmana, koja kroz doslednu primenu zakona, građanima omogućava da ostvare pravo na upotrebu svog jezika, uz adekvatnu pravnu zaštitu i institucionalnu podršku.
Međutim, situacija nije svuda jednaka. U regionu Peći, građani srpske zajednice i dalje se suočavaju sa ozbiljnim preprekama – od službenih dokumenata koji postoje isključivo na albanskom jeziku, do nemogućnosti komunikacije sa institucijama zbog nepoznavanja srpskog jezika među službenicima. I ovaj problem donosimo u sedmoj epizodi, kroz konkretna svedočenja urednika i novinara radio Goraždevca Darka Dimitrijevića.
Takođe, u ovoj epizodi donosimo i stav međunarodne zajednice – kroz izjavu predstavnice Kancelarije Evropske unije na Kosovu, Lachana Ioanna, koja govori o izazovima u sprovođenju zakona, ali i o ključnim preporukama za unapređenje jezičke ravnopravnosti.
Emisija „Dva lica jezika“ emituje se dva puta mesečno, a realizuje je produkcija New Press uz podršku Kancelarije poverenika za jezike.