RTV KIM, FoNet, 25.01.2022. - Srbija se nalazi među zemljama u kojima nije zabeležen nikakav napredak u pogledu korupcije i 2021. godine je zadržala prošlogodišnji rezultat od 38 poena od mogućih 100, što je istovremeno najniži rezultat otkako su počela merenja 2012. godine, javlja Glas Amerike pozivajući se na godišnji izveštaj organizacije Transprensi internešnel (TI). Kosovo ima ocenu 39.
U izveštaju "Indeks percepcije korupcije" (CPI) međunarodne organizacije "Transparensi internešenal" za 2021. godinu u odeljku za Centralnu Aziju i Istočnu Evropu, u delu koji se fokusira na korupciju, ljudska prava i demokratiju, ocenjeno je da vlasti u Srbiji zadržavaju kontrolu uticajem na medije, "uznemiravajući nezavisne kritičare i organizujući nefer izbore".
Crna Gora sa 43 poena jedna je od samo tri zemlje regiona sa natprosečno ocenom CPI, navodi se u izveštaju, dok Kosovo ima ocenu 39, što je pad od dva poena u odnosu na ocene od prethodne dve godine, a Albanija drži 35 poena.
Napredak zemalja u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji u borbi protiv korupcije generalno stagnira i sve zemlje u tom delu sveta imaju ocenu ispod 50, dok je za čak 75 odsto zemalja došlo do nazadovanja, nikakvog ili vrlo malog napretka u poslednjih 10 godina, pokazuje CPI.
Najveći pad u tom delu Evrope i sveta beleži Beorusija (41), koja je izgubila šest poena uz rast nasilja, pogoršanje demoratije i izrazito malo poštovanje ljudskih prava.
Prosek istočne Evrope i centralne Azije drži se na 36 poena - Gruzija sa 55, Jermenija sa 49 i Crna Gora sa 46 poena vodeće su i jedine tri zemlje iz regiona koje imaju rezultate iznad globalnog proseka od 43.
Turkmenistan (19), Tadžikistan (25) i Kirgistan (27) imaju najniže ocene u regionu.
U poslednjoj deceniji, 14 zemalja u regionu je ili opadalo ili nije ostvarilo značajan napredak, pa su od 2012. godine Turska (38) i Bosna i Hercegovina (35) značajno opale na CPI listi.
Pet zemalja u regionu značajno je poboljšalo svoje rezultate u tom periodu: Jermenija (49), Belorusija (41), Moldavija (36), Ukrajina (32) i Uzbekistan (28).
Čak 131 zemlja u svetu nije zabeležila nikakav napredak protiv korupcije tokom protekle decenije, a tokom 2021. godine, 27 zemalja zabeležilo je pad, navodi u izveštaju.