Žene u politici: Napredak na centralnom nivou, izazovi na lokalnom
16/12/2024 10:00|Autor: office@newpressproduction.com|Pregleda: 552 |
|


Iako je poslednjih godina postignut značajan napredak u povećanju učešća žena u političkom životu, brojne prepreke i dalje otežavaju njihov ravnopravni položaj, uključujući i duboko ukorenjene patrijarhalne norme  istakle su zamenica premijera Kosova Emilija Redžepi i potpredsednica Srpske demokratije Vesna Radić u emisiji „Heroji našeg doba“. Pored političkih izazova, u emisiji se govorilo i o izazovima balansiranja porodičnih i profesionalnih obaveza. Istaknuto je da je podrška porodice važna, ali i da žene same moraju da se izbore, pre svega unutar svojih porodica, za svoja prava i prostor za lični i profesionalni razvoj.

 

„Prioritet vlade je ravnopravnost polova, podrška ženama kroz razne socijalne programe, podrška majkama, trudnicama, ali i dalje smo fokusirani na žene koje su uticajnije i koje mogu obavljati velike poslove. Na primer, žene su raspoređene po odborima javnih preduzeća, u glavnim institucijama. Imamo nekoliko ministarki koje vode bitne resore, poput ministarstva pravde, obrazovanja, spoljnih poslova, trgovine i industrije. Ekonomski razvoj predvodi žena, imamo predsednicu države, kao i mene kao zamenicu premijera“, navela je Emilija Redžepi.

 

„Iako su postignuti određeni pomaci, ono što sprečava žene da uđu u politiku je sama pomisao da je muškarac dominantniji od nas. To vuče korene još iz doba patrijarhata i sve se to prelilo i na politiku, pa na ekonomiju i ostale društvene sfere i aspekte“, dodaje potpredsednica Srpske demokratije Vesna Radić.

 

I dok žene, kako navode Redžepi i Radić, sve češće zauzimaju odlučujuće pozicije na centralnom nivou, stanje na lokalnom nivou ostaje zabrinjavajuće.

 

„Nema kvote na lokalnom nivou i to je veliki problem. Drugi problem je što i dalje dominiraju muškarci kada su u pitanju ruralna mesta. Žene su i dalje tu da obrazuju i edukuju svoju decu, da brinu o porodici, da kuvaju, čiste i peru. Ali mora se ta slika postepeno menjati i mora se dati više prostora ženama na lokalnom nivou“, rekla je Redžepi.

 

Vesna Radić dodala je da žene na lokalnom nivou često nailaze na nerazumevanje zajednice i teško pronalaze prostor za političko delovanje.

 

„Bilo je predrasuda, sama pomisao da je politika nešto prljavo, da je sve korupcija, a u stvari nije tako. Politika je veoma izazovna i kroz politiku možemo i mi žene napredovati, a i pronaći načine da promenimo neke stvari. Najveći problem kod nas žena je nerazumevanje te lokalne zajednice“, kaže Vesna Radić.

 

Emilija Redžepi je istakla i zabrinjavajući nedostatak žena na čelu opština na Kosovu, posebno među Albankama, naglašavajući da, uprkos sposobnostima i viziji mnogih uticajnih žena, prepreke poput muške dominacije i nedostatka podrške od strane drugih žena tokom izbora otežavaju njihov politički napredak.

 

„Imamo 38 opština na Kosovu, od toga su dve gradonačelnice u Gračanici i Ranilugu, Srpkinje, ali nemate ni jednu Albanku, tako da je to još veći i zabrinjavajući fenomen. Na celokupnoj teritoriji Kosova nemate ženu Albanku koja bi mogla da predvodi jednu opštinu, što je jako veliki problem, jer ima jako uticajnih albanskih žena koje mogu i koje su spremne da izvrše razne reforme i da podignu ekonomski razvoj te opštine na mnogo veći nivo. Znam sigurno, to su mi koleginice dugi niz godina, znam njihovu sposobnost i viziju“, istakla je Redžepi.

Zamenica premijera Kosova Emilija Redžepi i potpredsednica Srpske demokratije Vesna Radić govorile  su u emisiji “Heroji našeg doba” i o izazovima sa kojima se žene suočavaju u pokušaju da balansiraju između profesionalnih obaveza i porodičnog života.

 

„Koliko god svi mislili da mi imamo tu podršku porodice, znate ono pravilo – iza svakog muškarca stoji uspešna žena, iza svake uspešne žene stoji narušen brak. E sad, mi kao žene koje imamo porodicu, ja kao majka troje dece, kao neko ko živi sa širom porodicom gde su i drugi akteri uključeni i živimo zajedno. Morate sve to nekako usaglasiti, da balansirate, budete fleksibilni ukoliko želite da zadržite porodicu, živite normalno, da budete dobra majka, dobar roditelj, dobra supruga, a uz to da budete i aktivni u društvu. To je jako veliki problem, jako je teško da se izborite. Većina žena odustaje od toga, ali kad odustanete i ako odustanete, vraćate se onom životu koji je teži. Jer, ako niste uspeli da se izborite unutar svoje porodice, ne možete niti unutar institucije, niti unutar društva“, zaključila je Redžepi.

„Dobra organizacija vremena je ključ. Na primer, ja napravim konkretno raspored svojih aktivnosti vezanih za posao, porodicu i neke svoje lične obaveze, i onda kroz dobru strategiju moguće je izbalansirati između ta dva. A podrška porodice – ništa bez nje“, istakla je Vesna Radić.

Redžepi i Radić pozvale su devojke i žene da se aktivno uključe u politiku i društvene procese, naglasivši  „značaj borbe za sopstvena prava“, uz poruku „da se ne povlače pred strahom od osude, već da hrabro zauzmu svoje mesto u društvu i doprinesu njegovom napretku“.

Izvor :
Produkcija New Press

 


Komentari posetilaca